wtorek, 21 sierpnia 2012

Placuszki z cukinii oraz serkiem feta

Jako, że zalegała nam cukinia trzeba było coś fajnego wymyśleć i z pomocą przyszła wyszukiwarka www.durszlak.pl , gdzie po chwili wiedziałem co chce zrobić. Wybór był oczywisty i padł oczywiście na te placuszki. Korzystałem z tego przepisu . Musiałem go zmodyfikować gdyż jest on na mała cukinię natomiast ja miałem dwie duże, ale efekt jest rewelacyjny. Dodałem dodatkowo natkę pietruszki, która wzbogaciła smak. Jako, że miałem dwie dziś będzie "powtórka z rozrywki" :D

Składniki:

 1 duża cukinia
 2 jajka
 ok. 100g fety
 ok. 8 łyżek mąki pszennej
ok. łyżeczki oleju  z suszonych pomidorków
natka pietruszki
 sól i pieprz
 olej do smażenia
  
 Przygotowanie:

 Cukinie obrać, zetrzeć na grubej tarce, posolić i odstawić na 30 minut. Po tym czasie cukinia puści sok. Aby się go pozbyć należy cukinie dokładnie wycisnąć.
Do cukinii dodajemy pozostałe składniki, doprawiamy solą i pieprzem i dokładnie mieszamy.
Mi wyszła taka masa :)




Rozgrzewamy olej na patelni i smażymy na złoto.


Ja dodatkowo zrobiłem bardzo prosty sosik czosnkowy. 2 ząbki czosnku wymieszałem z jogurtem naturalnym, który moim zdaniem jest dopełnieniem smaku kotlecików. Zdjęć już nie mam bo zniknęły szybciej niż jeździ Robert Kubica ;)


sobota, 18 sierpnia 2012

Wegańska szarlotka

Dziś można powiedzieć mój chrzest :D. Jako, że byliśmy zaproszeni do znajomych, z których jedno to wegan a drugie wege ( Pozdrowienia Kochani :) ) miałem dylemat co zrobić ponieważ jeszcze w potrawach wegańskich się nie orientuje dobrze. Jako, że chciało mi się słodyczy to wybór padł na szarlotkę, która jest bardzo prosta i szybka (może oprócz pieczenia). A jeszcze wspomnę, że wzorowałem się na przepisie znalezionym tutaj. W składzie jest oryginalnie cynamon, którego mi zabrakło, ale z tego usłyszałem i posmakowałem wcale nie brakowało. Do pełni szczęścia zabrakło czegoś w stylu banana ponieważ szarlotka była leciutko zbyt sucha, ale dosłownie odrobinę natomiast ogólnie była wspaniała :)

Składniki:

4 duże jabłka
2 łyżki cukru brązowego
1 i 1/3 szklanki mąki razowej

1 i 1/3szklanki kaszy manny 
1/3 szklanki cukru brązowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia 
3 łyżki oleju



Zaczynamy od obrania jabłek. Dzielimy na 2 części. Jedną cześć ścieramy na tarce o grubych oczkach a drugą na małych.
Z tej startej na małych zrobi się paćka, do której dokładamy 2 łyżki cukru, mieszamy i odstawiamy na chwilę na bok.
Do dużej miski wrzucamy mąkę, kaszę manną, proszek oraz cukier i mieszamy. Całą masę dzielimy na 3 części. 
W międzyczasie smarujemy oliwą tortownicę ( ja położyłem papier do wypieków i to papier nasmarowałem oliwą. 
Zasada układania jest prosta: Najpierw kładziemy pierwszą część suchej masy. Na nią kładziemy jabłka starte na grubej tarce, później druga część suchej masy i na nią "paćka". 
Do trzeciej części dolewamy 3 łyżki oleju i rozcieramy tak masę aby powstała kruszonka, którą kładziemy na wierzch ciasta.



Ciasto wstawiamy do zimnego piekarnika nastawionego na 180 stopni i pieczemy 50 minut. Jako, że mam dziwny piekarnik pierwsze 30 minut piekłem na "grzałka górna/dolna" natomiast pozostałe 20 minut na termoobiegu.





poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Cebularze

Muszę się Wam przyznać, że mam czasem tzw. zachciewajki czyli muszę iść do kuchni i zrobić coś o czym myślę i chcę bo nie wiem co się stanie jak tego nie będzie ;). I ostatnio taką zachciewajką  były cebularze. Przyznam się szczerze, że uwielbiam cebulę w każdej ilości :D. Jest wiele przepisów, ale ja postanowiłem wzorować się na tym stymże nie robiłem wcześniej ( z lenistwa ;)) a po prostu poddusiłem ją na oleju.


Składniki na  ciasto:

 - 300g mąki pszennej pełnoziarnistej
 - 200g mąki krupczatki
 - 50g drożdży ( ja użyłem 3 torebek suchych drożdży po 8g)
1 szklanka mleka
60g margaryny
1 łyżka cukru


Składniki na cebulkę:


3 duże cebule
2 łyżki oleju rzepakowego

jajko

Przygotowanie:

Drożdże mieszamy z cukrem i 1/2 szklanki ciepłego mleka i odstawiamy do wyrośnięcia. Resztę mleka mieszamy z margaryną i czekamy aż się rozpuści.  Do miski wsypujemy mąkę, sól i dorzucamy mleko z margaryną oraz zaprawę z drożdży. Zagniatamy ciasto i po uzyskaniu gładkiej masy odstawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinkę.
W między czasie cebulkę kroimy w drobną kosteczkę i smażymy na oleju. Ja kończę jak już zmięknie, ale jeszcze nie zaczyna brązowieć. 
Wyrośnięte ciasto dzielę na małe kawałki i ręcznie układam z nich okręgi czy tak naprawdę kto co lubi :)
Najpierw całość posmarowałem roztrzepanym jajkiem i ułożyłem po porcji cebuli ( nie żałowałem :))


Pieczemy ok. 13 minut w rozgrzanym piekarniku do 200 stopni. W zależności od piekarnika aż cebulka   i ciasto zacznie się rumienić. 



środa, 8 sierpnia 2012

Wege burgery

Jak pewnie się zorientowaliście ostatnio robię eksperymenty z czego można zrobić kotleciki.
Dlatego dziś dla Was przepis na pysznego burgera z kotlecikiem z kalafiora.

Składniki:
Kotleciki z kalafiora ( przepis tutaj )
Bułki
Pomidor
cebula
Ogórek konserwowy
Sałata
Serek żółty

Przygotowanie:

Bułki lekko przypiekam na patelni bez tłuszczu. Na spód kładę sałatę na to kotlecik, plaster pomidora, kawałek cebulki i ogórka. Wszystko przykrywam drugą połówką bułki wraz sałatą.






Kotleciki z kalafiora

Ostatnio z racji obowiązków znów nie miałem czasu podzielić się swoimi kulinarnymi doświadczeniami, więc szybko nadrabiam zaległości :)
Poczułem chęć testowania, próbowania wszystkiego z czego można zrobić kotlety. Zaczynałem oczywiście od falafli, później kotleciki z brokuła ale nie udało mi się ich sfotografować a teraz kotlety z kalafiora. Nie powiem, spodobał mi się przepis, który znalazłem tutaj . Są proste do zrobienia a przede wszystkim pyszne. Naprawdę dawno nie jadłem takich smakowitości.

Składniki:
1 kalafior
2 średnie cebule
100 g żółtego sera
1 jajko
bułka tarta ( ok. 8-9 łyżek )
sól, pieprz, chilli, papryka słodka
olej do smażenia

Przygotowanie:
Kalafiora ugotować w osolonej wodzie, ostudzić i rozdrobnić najlepiej widelcem. Cebulkę podsmażyć na patelni i dodać do kalafiora. Dodać pozostałe produkty i wymieszać aby uzyskać w miarę spójną konsystencję. Powinno bez problemu dać się zrobić kotleciki. Jeśli konsystencja będzie zbyt rzadka dodaj jeszcze bułki tartej.

Kotleciki smażymy na oleju a efektem tego wyszło mi takie piękne coś :)




Wizyty

free counters