niedziela, 29 lipca 2012

Falafle

Falafel ma u mnie długą tradycję. Zawsze lubiłem jedzenie na mieście czyli np. kebab. Lecz kiedy się z orientowaliśmy jak są traktowane zwierzęta po to żeby zaspokoić swoją potrzebę zacząłem szukać alternatywy i idealną odpowiedzią był właśnie falafel. Kotlecik, który swoje narodziny miał w krajach arabskich  a zrobiony przeważnie z ciecierzycy, która ma mnóstwo białka. Dla porównania znalazłem fajną stronkę gdzie można zobaczyć jak różnią się pod względem wartości odżywczych ciecierzyca oraz baranina:

Wartości odżywcze:
Baranina(100g)
Cieciorka w puszcze (100g)
Kalorie:
795 kcal
104 kcal
Energia:
3334,6 kJ
435,1 kJ
Białko:
3,8 g
4,9 g
Węglowodany:
0 g
15,1 g
Cholesterol:
102 mg
0 mg
Tłuszcz:
82 g
2 g
Błonnik:
0 g
3,3 g
Dane zaczerpnięte z tej strony .

Jak widać dużo lepiej wygląda falafel a wcale nie jest gorszy mięso, moim zdaniem jest dużo lepszy.
Natrafiłem na niego tu i od razu dodałem do ulubionych. Co nie którzy na pewno powiedzą, że wręcz się w nich zakochałem ;) To do rzeczy. Ja zazwyczaj robię z podwójnej porcji :)

Składniki:

1 puszka ciecierzycy ( 400 g)
2 nieduże cebula
2 ząbek czosnku
pół pęczka natki pietruszki
1/2 łyżeczki kuminu
1/2 łyżeczki kolendry
1/2 łyżeczki soli
1/3 łyżeczki cynamonu
szczypta pieprzu cayenne
ok. 5 łyżek mąki
olej do smażenia

Zamiast kuminu, kolendry można dodać Garam Masala.

Cieciorkę blendujemy tak aby powstała papka. Do blendera również wrzucamy cebule i czosnek i rozdrabniamy. Dodajemy resztę przypraw i mieszamy. Na koniec dodajemy tyle mąki aby całość nam się nie rozpadała, tak abyśmy bez problemu mogli zrobić małe kotleciki jak te :


Kotleciki smażymy na oleju ( może być głęboki, ale nie koniecznie) aż zbrązowieją.






wtorek, 24 lipca 2012

Racuszki z serka białego

Ostatnio zastanawiałem się co można zrobić z sera białego oprócz sernika. Niby proste a jednak trudne. Przeszukując wujka "googla" doszedłem do wniosku, że bardzo fajnym pomysłem będą owe racuszki. Tak mi się wydaje, że kiedyś robiłem z bardzo podobnych składników tylko z serka homogenizowanego a nie białego pączki, ale nie o nich teraz, więc do dzieła :)

Składniki:
 - 0.5 kg białego sera
 - 2 jajka
 - 250 g mąki
 - 0.5 litra zsiadłego kefiru
 - 30 g cukru (dałem trochę mniej)
 - olej do smażenia
 - cukier puder do posypania

Ja użyłem serka zmielonego, natomiast jeśli macie w kostkach to proponuje zmielić. Sprawa jest o tyle prosta, że wszystkie składniki oprócz kefiru wsypujemy do miski a kefir dodajemy stopniowo. Miksujemy ok. 3-4 minut aż ciasto będzie dosyć pulchne. Im dłużej będziecie miksować tym ciasto będzie pulchniejsze. Całość smażyć na patelni polanej olejem. Do dekoracji i smaku możecie posypać cukrem pudrem.


środa, 18 lipca 2012

Odchudzający Sernik Tradycyjny ;)

Nigdy nie miałem wprawy w robieniu ciast, zawsze coś się z nimi działo i nagle zapragnąłem poeksperymentować, poszukać sprawdzonych przepisów na ciasta tak aby moje doświadczenia przed paru lat zniknęły.
Jak nie którzy pewnie wiedzą zakupiłem ostatnio kubełek serka 5 kg, więc trzeba coś z nim zrobić a co można jak nie sernik ? W poszukiwaniu sernika pierwszym blogiem który bardzo lubię są http://mojewypieki.blox.pl/ . Z wielu różnych serników wybrałem ten, który tak naprawdę jest chyba najszybszy. Korzystałem z tego przepisu http://mojewypieki.blox.pl/2008/12/Sernik-tradycyjny.html .
Wyszedł zwarty, mokry, przepyszny w smaku. Niestety ma trochę kalorii, ale co tam, raz na jakisc zas można zjeść :)

Składniki:
  • 1 kg twarogu tłustego lub półtłustego, dwukrotnie zmielonego
  • 20 dag miękkiego masła
  • szklanka cukru
  • 4 jaja
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • aromat waniliowy ( z braku dałem cytrynowy i to był strzał w dziesiątkę)
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

 Masło razem z cukrem i żółtkami utrzeć na gładką masę. Dodać aromat, mąkę i proszek i dalej chwilkę ucierać. Do masy dodawać po troszku sera i na koniec z białek ubić pianę i delikatnie wymieszać. Piekłem w temp. 175 stopni ok. 60 minut, stymże pierwsze 30 min. ustawiłem grzałka górna/dolna a drugie na termoobieg i zostawiłem w piekarniku nawet nie otwierając drzwiczek na noc.
Pamiętajcie, że serniki lubią opadać.









piątek, 13 lipca 2012

Kotlety z kaszy gryczanej + sos pieczarkowy

Jak dla mnie cudowne połączenie, które odkryłem całkiem niedawno. Jeszcze nie tak dawno zadawałem sobie pytanie jak można zrobić z kaszy gryczanej coś więcej niż ją po prostu ugotować :D. Danie to na stałe gości u nas.

Składniki: 

- 1 szklanka kaszy gryczanej   
- 2 i 1/2 szklanki wody  
- ok. 2 łyżeczek soli  
- 100 g białego sera  
- 2 średnie cebule  
- 1 jajko  
- 1 i 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej  
- 2 ząbki czosnku ( ja dodałem 5 bo lubimy)  
- pieprz  
- majeranek  
 -bułka tarta  
- pół pęczka pietruszki
 -olej do smażenia 

  1. Kaszę gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Ja gotowałem 15 minut po czym wyłączyłem gaz, przykryłem pokrywką garnek aby jeszcze sobie "doszła". Studzimy.
  2. Cebulę obieramy i kroimy w "piórka" Rumienimy na patelni.
  3. Czosnek przeciskamy przez praskę i ucieramy z 1 łyżeczką soli
  4. Do miski wrzucamy kasze, ser biały, jajko, mąkę, cebulę, trochę bułki tartej, pietruszkę, czosnek z solą i przyprawiamy pieprzem, oraz majerankiem. Ja dodaje baaardzo dużo pieprzu i soli, nie krępujcie się ;). 
  5. Całość dokładnie wyrabiamy. Formujemy małe kotlety. Dokładnie panierujemy je w bułce tartej i delikatnie smażymy z obu stron na złoty kolor, na małym ogniu.


Sos pieczarkowy

Składniki:
- ok. 400 g pieczarek
- 1 średnia cebula
- kubeczek  śmietany 12 % ( u mnie 400ml )
- łyżka masła
- łyżeczka mąki
- sól, pieprz
- pół kostki rosołowej rozpuszczonej w 1/2 szklanki wody

- pół pęczka pietruszki

Pieczarki obieramy kroimy w talarki . Na maśle podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, gdy zmięknie i zacznie robić się rumiana dokładamy pieczarki. Dusimy do momentu aż woda z nich wyparuje. Mąkę mieszamy ze śmietaną tak żeby nie było grudek. Wlewamy wszystko na patelnię, mieszamy. Dolewamy nieco bulionu żeby sos był rzadszy. Zagotowujemy, doprawiamy solą i pieprzem.


 
Całość posypujemy pietruszką :)


 

niedziela, 8 lipca 2012

Domowa lemoniada - najlepsza na upały

Jako, że ostatnio pogoda "daje nam popalić" dosłownie i w przenośni szybki przepis na domową lemoniadę, która na pewno uchroni nas w czasach upałów :)

Składniki:
- cytryna lub limonka
- 2-3 łyżki cukru brązowego nie rafinowanego,
- 1.3 litra wody gazowanej ( można użyć nie gazowanej )
- lód

Należy pamiętać aby cytrynę lub limonkę przed przekrojeniem położyć cytrynę na desce do krojenia i przejechać po niej ręką, dociskając do deski (tak jakbyśmy chciały ją zrolować, jak ciasto). Dzięki temu puści więcej soku. Limonka jest bardziej kwaśna więc zalecam dodanie większej ilości cukru.
Cytrynę wyciskamy do dzbanka dodajemy cukier i zalewamy wodą. Na koniec dodajemy kostki lodu i wszystko dokładnie mieszamy. Możemy trzymać w lodówce aby zawsze była zimna :)


sobota, 7 lipca 2012

Domowy Majonez

Witajcie.
Dziś pokażę Wam jak łatwo i szybko jest zrobić domowy majonez. Wiadomo, że taki w sklepie zawiera nie tylko podstawowe składniki, ale również inne dodatki nie koniecznie zdrowe. Tak naprawdę cała operacja łącznie z przygotowaniem wszystkiego zajmuje ok. 5-6 minut. Dużo prawda ? Przepis z, którego się wzorowałem wyczytałem kiedyś na forum CinCin, dokładnie tu: http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=21425&hl=majonez To do rzeczy :

Składniki:
- Olej (1 szklanka)
- 1 jajko
- łyżka octu winnego
- szczypta soli
- łyżeczka musztardy.
- wysoki słoik :)

Kiedyś przeczytałem, żeby na samym początku wbić jajko tak aby żółtko się nie rozpadło. Kiedyś przez przypadek tak mi się stało, ale nie zauważyłem zmiany na gorsze, więc wydaje mi się nie ma to znaczenia.
Najważniejsze aby wszystkie składniki były zimne.
Najpierw wbijam jajko, później wlewam olej, ocet, sól i na koniec musztardę. U mnie wygląda to tak:


I do takiego zestawu wkładamy blender i wszystko mieszamy, ale na początku trzymamy nie ruszając blendera. Gdy wyczujecie moment, że już na dole się zrobiło, trzeba lekko pomachać aby majonez zrobił się na całej powierzchni, ale tak aby nie wyjmować go z naszego majonezu. Najlepiej zobaczcie jak to wygląda na filmiku zrobionym specjalnie dla Was :)

piątek, 6 lipca 2012

Ciabatta po włosku + Pesto bazyliowe

Kuchnia włoska jest jedną z naszych ulubionych i dlatego jako pierwszy przepis padł na bardzo szybką przekąskę choć nie tylko.

Składniki:
- Garść świeżej bazylii,
- 2 ząbki czosnku ( można dodać tylko jeden jeśli ktoś nie bardzo lubi czosnek)
- ok. 2 łyżek ziaren słonecznika bądź dyni
- ok. 5 łyżek oliwy z oliwek ( można dodać olej, ale to nie to samo ;) )
- ok. 80 - 100 gram sera żółtego.
- Ciabatta
- plasterki pomidora
- plasterki mozarelli


Ziarna wrzucamy na patelnię i chwilkę prażymy i odstawiamy aż odrobinę ostygną. Czosnek obieramy, ser kroimy na mniejsze kawałki bądź ścieramy na tarce ( i tak wszystko w blenderze się zmieli).
Wszystko wrzucamy do blendera i mieszamy do momentu aż będziemy mieć półstałą konsystencje. Całość powinna wyglądać mniej więcej tak:



Po zrobieniu pesto kroimy ciabattę i na jednej stronie kładziemy pomidora oraz mozarellę a drugą smarujemy pesto.


składamy ciabattę i zajadamy :)


czwartek, 5 lipca 2012

Początek ...

Witajcie.
Mam nadzieję, będziecie czerpać przyjemność z moich przepisów oraz będę starał się w miarę możliwości dodawać przepisy. Jeśli macie jakieś sugestie pytania bądź wątpliwości piszcie śmiało. Postaram się każdemu odpowiedzieć :)
Jako, że teraz muszę inaczej rozpracować czas jeśli nie będzie przepisu przez tydzień albo nie dopiszę w miarę szybko to się nie gniewajcie ;). Postaram się coś wrzucić w miarę szybko, ale jeszcze żmudna konfiguracja bloga.

Miłego blogowania :)

Wizyty

free counters